Top
Korzyści z picia czarnej herbaty - Kubacki - o zdrowiu, o życiu i tym co jest w nim ważne.
fade
56
post-template-default,single,single-post,postid-56,single-format-standard,eltd-core-1.1.2,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Korzyści z picia czarnej herbaty

herbata w filiżance

Korzyści z picia czarnej herbaty

Pod względem spożycia herbaty, Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie, wyprzedza ją tylko Irlandia i mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Pomimo tego, że dzisiaj do picia zielonej, czerwonej czy białej herbaty nie trzeba już nikogo specjalnie przekonywać, to i tak najczęściej sięgamy po herbatę czarną. Jest ona jednym z najpopularniejszych napojów nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Sięgając po czarną herbatę rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie ma właściwości? Czy jest dobra na wszystko? Ale przede wszystkim, jak działa na nasze zdrowie?

Jakie właściwości posiada czarna herbata?

Napój, którym większość z nas raczy się prawie każdego dnia posiada duże stężenie flawonoidów, które mogą powstrzymać inwazję wolnych rodników. Najcenniejszymi flawonoidami pochodzącymi z czarnej herbaty są katechiny, gdyż są one najłatwiej przyswajalne i pomagają w neutralizacji najniebezpieczniejszego dla człowieka rodnika hydroksylowego. Występują one również w czerwonym winie, jabłkach, skórkach winogron, jednak w czarnej herbacie jest ich najwięcej – stanowią nawet do 40% suchej masy.

Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi, chroniąc przy tym nasz organizm przed zawałem serca oraz rozwojem miażdżycy. Dodatkowo, w skuteczny sposób obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, poprawiając krążenie.

Ten pyszny, drogocenny napój ma także właściwości odkażające. Dzięki garbnikowi o nazwie tanina, który jest substancją wiążącą toksyny, dlatego warto go pić w trakcie leczenia zatrucia pokarmowego. Czarna herbata ułatwia także trawienie ciężkostrawnych posiłków. Należy jednak pamiętać, że tanina ogranicza wchłanianie żelaza z pożywienia, dlatego lepiej wystrzegać się popijania posiłków i preparatów żelazo-twórczych herbatą.

Ponadto, czarna herbata pobudza organizm niemal tak dobrze jak kawa. Dzieje się tak dlatego, że w składzie widnieje alkaloid o nazwie teina, która zwana jest „herbacianą kofeiną”. Jak się okazuje, w filiżance herbaty możemy znaleźć więcej kofeiny, niż w filiżance kawy. Zaskakujące, prawda? Kubek herbaty o pojemności około 150 ml może zawierać nawet 40-50 mg kofeiny, tak więc jego wypicie nie tylko poprawi nam nastrój, ale dodatkowo usprawni koncentrację i zapamiętywanie oraz wyeliminuje uczucie senności. Teina działa nie tylko na nasz mózg, pobudza ona także perystaltykę jelit.

Herbaciany napar jest cennym źródłem fluoru, który wzmacnia szkliwo naszych zębów i wspiera utrzymanie higieny jamy ustnej. To z wyciągów liści herbaty uzyskuje się ten związek używany w pastach do zębów. Fluor zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, co przeciwdziała paradontozie oraz próchnicy, a dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Bardzo dużo cennych dla organizmu właściwości mają zawarte w herbacie związki zwane polifenolami. Polifenole działają jak antybiotyki i zapobiegają infekcjom w jamie ustnej.

Dodatkowe, niecodzienne zastosowania czarnej herbaty:

  • okłady łagodzą poparzenia, zwłaszcza słoneczne oraz zwalczają trądzik
  • płukanka do włosów zwalcza łupież
  • moczenie stóp w naparze pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu
  • okład z torebek herbacianych niweluje opuchliznę oczu
  • niedawne badania przeprowadzone na Sri Lance dowodzą natomiast skutecznego działania czarnej herbaty na polu libido. Okazuje się, że regularnie pita czarna herbata podnosi poziom testosteronu, a mocna czarna herbata wypita odpowiednio wcześnie może nawet wydłużyć stosunek płciowy. Te badania jednak potwierdzono jedynie na szczurach, więc zachęcamy do własnych doświadczeń 😀

Podsumowanie

Jak widać w powyższym artykule, herbata zawiera składniki, które mają dobroczynne działanie na nasz organizm: kofeinę, taniny, antyoksydanty. Wyjątkowe połączenie tych składników sprawia, że jest ona warta uwagi.
Jej regularne picie zaleca się wszystkim tym, którzy dbają o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Oczywiście, tak jak wszystko, w rozsądnych dawkach. Obliczono więc, że najkorzystniej działają cztery filiżanki niezbyt mocnej herbaty wypite w ciągu dnia.

Kubacki
Kubacki

Cześć. Kubacki jestem. Mądrzyć się nie lubię, ale wiedzę przekazuję chętnie. A w temacie zdrowia i pokrewnych nowinek co nieco wiem, nieskromnie to ujmując. Jeśli tylko czujesz potrzebę lub po prostu masz ochotę rozszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania, suplementacji i ziołoterapii oraz pewnych aspektów biohackingu, to na moim blogu poczujesz się jak u siebie ;)

Brak komentarzy

Napisz komentarz