Top
Ashwagandha - królowa adaptogenów - Kubacki - o zdrowiu, o życiu i tym co jest w nim ważne.
fade
22
post-template-default,single,single-post,postid-22,single-format-standard,eltd-core-1.1.2,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Ashwagandha – królowa adaptogenów

korzeń ashwagandy

Ashwagandha – królowa adaptogenów

Tysiące lat temu nie istniały profesjonalne laboratoria i nie było pubmedu, a jednak istniały systemy medyczne i różne społeczności znały przeróżne preparaty na konkretne schorzenia. Wynikało to ze sztuki długotrwałej obserwacji oraz metody prób i błędów. Obecnie osiągnięcia starych systemów medycznych są weryfikowane przez nowoczesne badania naukowe. Ze względu na wyjątkowo pokaźną ilość badań i ich wyniki, niesamowitą popularność zyskała obecnie Ashwagandha.

Czym jest i jak działa Ashwagandha?

Inna nazwa Ashwagandhy to Witania Ospała. Należy do rodziny roślin psiankowatych. W ajurwedyjskiej tradycji używano jej liści i korzeni do przygotowywania leczniczych ekstraktów. Ashwagandha ma niesamowicie szerokie spektrum działania, jednak najpopularniejsze jest działanie adaptogenne i redukujące stres. Działanie adaptogenne oznacza, że ułatwia przystos0owanie się organizmu do nowych, niekorzystnych warunków, również psychologicznych. Jest kilka badań, w których udokumentowano, że regularne stosowanie ekstraktów Ashwagandhy skutecznie obniża stężenia kortyzolu oraz poprawia subiektywne odczuwanie stresu. Co więcej, ma ona też działanie wyciszające, uspokajające, a pewne doniesienia mówią tez o działaniu przeciwdepresyjnym. Jest chętnie wybierana w łagodnych zaburzeniach nastroju, gdy nie ma jeszcze wskazań do farmakoterapii.

Wśród innych działań wymienić można działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, czyli targetuje zdrowotne podstawy. Ashwagandha wpływa na układ odpornościowy, zwiększając aktywność cytokin ramienia TH1. Poza tym może podnosić poziom hormonów tarczycy, korzystnie działa na sportowców, a niepłodnym mężczyznom może pomagać w staraniu o potomka. Ciekawe jest również działanie neuroprotekcyjne, które chroni neurony przed nadmierną pobudliwością i uszkodzeniami ze strony toksyn i wolnych rodników tlenowych.

Podsumowując, Ashwagandha jest adaptogenem, który przynosi dużo korzyści dodatkowych. Jest jednym z najchętniej wybieranych suplementów na poprawę samopoczucia. Warto spróbować jej działania na sobie, by samodzielnie ocenić, czy cały szum w okół niej jest faktycznie zasłużony 😉 Jest to jeden z lepszych, suplementacyjnych biohacków.

Kubacki
Kubacki

Cześć. Kubacki jestem. Mądrzyć się nie lubię, ale wiedzę przekazuję chętnie. A w temacie zdrowia i pokrewnych nowinek co nieco wiem, nieskromnie to ujmując. Jeśli tylko czujesz potrzebę lub po prostu masz ochotę rozszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania, suplementacji i ziołoterapii oraz pewnych aspektów biohackingu, to na moim blogu poczujesz się jak u siebie ;)

Brak komentarzy

Napisz komentarz